Nasz symulator starości w Dzień Dobry TVN

Symulator starości GERT pozwala młodszym ludziom przeżyć ograniczenia występujące w wieku, poprzez symulację zmian występujących podczas starzenia się.

Osoby starsze na co dzień zmagają się z wieloma problemami, o których młodsi ludzie nie mają pojęcia. Często przemierzenie tego samego dystansu dla osoby w podeszłym wieku i kogoś młodszego, to dwa różne światy. By zrozumieć, jak wygląda życie osób o obniżonej sprawności, powstał specjalny kombinezon.

Kombinezon ogranicza ruchy, obciąża kręgosłup, a także imituje choroby oczu. Dosłownie każdy jego element pozwala dostrzec dolegliwości, z którymi zmagają się osoby w podeszłym wieku.

Chcemy uwrażliwić studentów na takie problemy osób starszych, osób z dysfunkcjami, aby projektowane przez nie przestrzeń i obiekty zapewniały komfort poruszania – zaznaczyła prof. dr hab. inż. arch. Justyna Kobylarczyk, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.

Symulator starości to urządzenie, które służy do symulowania sprawności, jaką ma starszy człowiek. Wcześniej korzystaliśmy ze sprzętu ortopedycznego, ale kiedy sadzamy na wózku inwalidzki 19-letniego studenta, to ma ciągle więcej siły niż osoba starsza – mówiła dr hab. inż. arch. Patrycja Haupt, prof. PK, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.

Link do artykułu i materiału wideo:

Reportaż:

27 grudnia 2021, 16:12, Autor: OskarNetkowski, Reporter: Karolina Matuszek,

data publikacji w tv: poranne wydanie Dzień Dobry TVN 27 grudnia 2021.